Ugrás a fő tartalomra

Stendhal: Vörös és fekete - könyvértékelés

Már egy jó ideje halogatom ennek a könyvnek az értékelését. Elég nehéz összeszednem a gondolataimat, pedig a terjedelméből adódóan bőven kéne, hogy legyen mit mondanom.

Kezdjük talán ott, ami a legalapvetőbb kérdésként merülhet fel, ha valaki meglátja ezt a 600+ oldalas monstrumot: miért akartam elolvasni? Igazából magamtól biztos, hogy nem vettem volna kézbe. Viszont megkaptam ajándékba, ráadásul ajánlott olvasmány is volt, szóval hogy is hagytam volna, hogy csak ott pihenjen a polcomon.  

A történet egy Verrières nevű kisvárosban indul. A helyi ács fiát, Julien Sorelt nevelőnek fogadják. Az újgazdag polgármester, de Rênal taníttatni kívánja gyermekeit, és némi aggályoskodás után házába költözteti Julient, hogy fiainak oktasson latint. De Rênalné rögtön a kegyeibe fogadja a fiút. Szépen lassan több is kezd kialakulni a 30-as évei felé közelítő asszony és a 19 éves Julien között. De Rênalné érdekházasságot kötött, így most először tapasztalja meg igazán a szerelmet, akárcsak Julien. De a kellemes verrières-i napoknak is vége szakad egyszer, Julien Besançonba kerül, majd Párizsba. Feltörekvésének útján több viszonyba is bonyolódik, illetve lelki vívódásai sokszor hátráltatják őt.

A fenti sorokat nézve az a gyanúja az embernek, hogy ez egy egész jó kis regény. Egy ifjú karakterfejlődése, dilemmái, romantika, mindez egy olyan időszakban, ami elég érdekes a Francia történelemben. (Tudniillik 1830-ban járunk, ahol nem győznek eleget politizálni, különösen kedvelt téma Napóleon és a háborúi.) A bökkenő csak annyi, hogy még életemben nem találkoztam ennyire idegesítő főszereplővel.

Julien Sorelt a kezdetektől fogva nem tudtam hova tenni: egyfelől sajnálatraméltó volt családjának szegénysége, maradisága. Érezhetően fekete bárány volt, amiért egy kicsivel több tudásszomj szorult belé, mint a családtagjaiba. Másfelől olyan arrogancia sugárzott belőle, hogy az már nem is tudom, felháborító volt-e vagy nevetséges. Karrierista beállítottsága teljesen beárnyékolta és felemésztette a személyiségét. Ja és említettem már, hogy betegesen rajongott Napóleonért? Mindent csataként látott: nyerni vagy elbukni. Na most el lehet képzelni, milyen fantasztikus kapcsolatokat alakított ki azokkal a nőkkel, akiket útjába sodort az élet. A toxikus maszkulinitás erőszakossága és akaratossága vívott harcot a lelkében a kisfiús énjével.

Ebben a különös fiúban majdnem mindennap vihar tombolt.

Egyik pillanatban azért akart de Rênalnéval lenni, hogy bizonygasson magának, el tud csábítani egy férjes asszonyt, a másik pillatban meg halálosan szerelmes volt belé, és a szíve szakadt meg a gondolatra, hogy esetleg el kell válniuk. Manipuláció és hatalmi játszma jellemezte ez a párkapcsolatát (is). Mathilde-dal még rosszabb volt szerintem. Ott annyiban volt toxikusabb a dolog, hogy de la Mole kisasszonyt sem igazán őszinte érzelmek vezették, hanem a fixa ideája, hogy bátor férfihoz menjen hozzá. Nem holmi úri ficsúrhoz, hanem egy valódi lovaghoz, aki nem riad vissza a háború vagy a halál gondolatától. 

Egyébként meg vagyok lepve, hogy vannak, akik nem találták idegesítőnek Julient - ez már önmagában kérdéseket vet fel -, de Mathilde-ot igen. Fel nem foghatom, hogy lehetséges, mikor ez a két személy szinte egymás tükörképe. Hasonló korú, nagyratörő nézeteik által vezérelt, egyformán hiú és képmutató szereplők. Sőt, ha erre a hiúságra és felsőbbrendűséget tanúsító viselkedésre valaki igényt tarthat, az inkább Mathilde (hiszen tanult arisztokrata, neves családból, akit bálványoztak a párizsi fiatalemberek). Szóval jellemüket tekintve szinte ugyanolyanok voltak. Kicsit a mágnes két azonos pólusának taszítóerejét is felfedezni véltem ebben a kapcsolatban, kétségkívül egy intenzívebb, hatalmi harcokban gazdag viszony volt.

A hosszas politizálás dialógusait csak az író ironikus közbeszólásai kompenzálták. Ezek jópofák voltak, kicsit kiragadták az olvasót a történetből. A végkifejlet pedig nem lepett meg, ez a realista regény természetesen nem zárulhatott happy enddel.

Régen adtam már 3,5 csillagot, de a Vörös és fekete most azt fog kapni. Bár ez kisebb részben szól Stendhalnak, mint Juliennek, azért nem gondolom, hogy nem lehetett volna jobban (khm...rövidebben) megírni ezt a művet.



Megjegyzések

Köszönöm, hogy elolvastad, ha van kedved, ezeket is nézd meg! :)

Vágyi Petra: Sémáink fogságában - könyvértékelés

Azt hiszem, minden könyvmoly el tudná panaszolni, mennyi alkotás várja őt a polcon/kívánságlistán, hogy végre elolvassa. És sokunknál vannak kifejezett műfajok, amelyek berkeiben tágítani szeretnénk olvasottságunkat. Ilyen számomra például a pszichológia. Ismereteim - és érdeklődésem - e téren tavaly kezdődtek. Sajnos nem büszkélkedhetek felhalmozott önsegítő könyvek kupacával, de sokkal jobban belemélyedtem a témába azóta.  Ezt a kötetet egy nézelődés során pillantottam meg. Érdeklődtem a sémák iránt, hiszen igazából mindenkinek vannak. És mik is ezek? Folyamatosan ismétlődő, igazságnak hitt berögződések, melyek sajnos a hosszútávú boldogság útjába állnak. Adnak egy keretet a viselkedésünknek bizonyos szituációkban. A hétköznapokban is hallottam már használni a séma szót, a sablon szinonimájaként - így talán könnyebb a megértése a fogalomnak. Rettentően érdekes, hogy az agyunk hogyan irányít minket múltbeli cselekvéseket alapul véve, melyek valamikor nagyon hasznosnak bizonyultak, de

Baráth Viktória: Az igazság ára - könyvkritika

A történet Hazugságok tömkelegébe csöppenünk, ahol már Hannah sem tudja eldönteni, hogy vajon mi történhetett. Végre teljesen sínen volt az élete, és egy letartóztatás most mindent felkavart. Ismét nem tudja, kiben bízhat, de ez már a munkájával jár. Azonban a munkája most már a magánélete. Nyomoznak és kutakodnak, folyton-folyvást dilemmába esik, hogy biztosan bele akar-e keveredni élete legnehezebb ügyébe egy olyan ember miatt, aki talán csak hazudott neki. Rájön, hogy az igazság árát bizony meg kell fizetni. Személyes vélemény Nos, ez a kötet kezdődött a legizgalmasabban. A fülszövegtől már szó szerintem előre féltem, nem akartam, hogy csúnya vége legyen, mert akkor valószínűleg az a keserű utóíz jutott volna eszembe egy két harmadát tekintve jó sorozatnak. De végül is tetszett, főleg hogy feltűntek ismerős szereplők. Nem mintha Elliot hiányzott volna, de azért az nem úgy van, hogy elköltözik az ember, és kész vége, a legjobb barátja eltűnik a képből. Szóval ezt a szálat is lezárta

Stephanie Garber: Caraval - könyvértékelés

A történet Biztos rengetegen ismeritek az alap story-t, miszerint Tella és Scarlett, két testvér áll a középpontban, ebből is inkább Scarlett. Régóta vágyuk, hogy eljussanak a semmihez sem hasonlítható Caravalra, főleg mióta anyjuk elhagyta őket, és apjuk kegyetlenkedéseit kell elviselniük. De mikor a merész Tella végre megtalálja az alkalmat, Scarlett még akkor is hezitál. Az oka pedig csak a gróf. Aki szerelmes leveleket ír neki. Aki eljegyezte. Aki elmenekíthetné őket arról a szerencsétlen szigetről, az apja elől. Akivel még sohasem találkozott... Végül is egy matróz segítségével eljutnak a varázslatos Caravalra. Csak egy bökkentő van: nem együtt. Kiderül ugyanis, hogy Tella elég nagy szerepet kapott az idei játékban. Persze ez csak egy játék, nemde?  Felépítése Az eleje kicsit unalmasan indult számomra. De miután beindult a játék, onnantól már nem lehetett letenni a könyvet. A titkok, a kínos és veszélyes helyzetek a könyv végéig izgalmas cselekményszálat szőttek. És természetesen

Mogyorósy Révész Zsuzsanna: Érzelemszabályozás a gyakorlatban - könyvértékelés

Érzelmek. Dolgok, amik megtörténnek velünk. Ami viszont szerintem sokkal fontosabb: hogyan reagálunk rájuk? Mogyorósy Révész Zsuzsanna kifejti, miért jó, miért ad biztonságot, ha képesek vagyunk megfelelő reakciót adni a bennünk lévő érzelmekre. Ír az öngondoskodás fontosságáról, és ezzel együtt természetesen az érzelemszabályozás fontosságáról is. Természetesen ez is egy tanulható kézség, és biztosan sokan vagyunk, akik nem sajátították el. Pedig a belső nyugalom, biztonság a boldogságunk feltétele. Ezért gondolom, hogy szuper témával foglalkozik a szerző, és tényleg nagyon részletesen elmagyaráz mindent az érzelemszabályozásról.  A könyv háromnegyedétől, a hetedik nagy fejezettől pedig a gyakorlatról van szó. Típusokra, és mindenféle szituációkra bontva olvashatunk egy csomó gyakorlati feladatról. Vannak például a jól ismert légzőgyakorlatok, de akár a gondolatainkkal is játszatunk, imaginációs gyakorlatok segítségével is vissza tudunk térni a jelen énállapotába. Egyik kedvencem a bi

Egy történet vége - befejezem a blogot

Így az év végéhez közeledve nemcsak fizikailag, de sok más tekintetben is nagytakarítást végeztem. Rengeteg mindent volt időm átgondolni, így a blog kérdését is. Már egy ideje gondolkoztam rajta, hogy abbahagyjam. Minden egyes könyvről bejegyzést írni nem kis erőfeszítésembe került, nem is említve más témákat. (Ezekre jóformán alig maradt időm, mint az észrevehetitek.) Szerettem volna több nyelvtani érdekességet, és mindenféle ajánlót írni, és mégis: mikor arra gondoltam, hogy le kéne ülnöm összerakni azokat a bejegyzéseket, egyáltalán semmi motivációt nem éreztem. És ez egyre inkább jellemző lett: a bejegyzések elkészítése inkább feladattá vált, teherré, mint élvezetes hobbivá. Ez persze kezdetben nem így volt. Az első években annyira lelkes voltam, emlékszem, alig vártam, hogy végre megjelenjen egy blogbejegyzés, mert már meg volt írva a következő kettő. Volt olyan időszak, amikor heti 2-3 bejegyzés is kikerült. Idén pedig, nos, elég csak ezt az utolsó felét nézni az évnek: teljesen

Szophoklész: Antigoné - vélemény

Dráma, dráma... Hogy mennyire nem nekem való műfaj - gondoltam eddig szilárdan. De mondjuk az előbbihez képest, és figyelembe véve, hogy kötelezőként vettem kézbe, egész jó élményt adott. A történet egyébként - a számomra elcsépelt, tragédiában lubickoló végétől eltekintve - megnyerő volt. Király, aki értelem szerűen hatalommal bír, és vele szemben menye, egy nő - aki abban a korban amúgy is szemrebbenés nélkül le van nézve. Zseniális vitát folytatnak le egy halott ember jogairól, talán a kedvenc részletem, mikor szócsatáznak. Antigoné természetesen eltemettetné bátyját, megadva a végtisztességet, Kreón pedig sokkal inkább megvetést szabott ki a holttestre. Hiszen bűnösnek ez jár, állítja. És bizony az uralkodót nem érdekli semmi, olyannyira, hogy még fia feleségét is elítéli ellenszegülésért. Sőt, leszármazottjával is összeveszik - ami egyébként szintén figyelemreméltó jelenet -, míg végül egy bölcs az, akinek hallgat a szavára. Csakhogy már késő. Kreón roppant véres példán keresztül

Szabó Magda: Abigél - könyvértékelés

A történet Szerintem senkinek nem kell bemutatni Szabó Magda nagy klasszikusát, amiben a 15 éves Ginát és az árkodi internátust ismerhetjük meg. A főhősünk apja egy eleinte titkolt indok miatt gyakorlatilag teljesen kizökkenti lányát a mindennapjaiból, de legfőkképp a régi iskolájából. Új élet, új szabályok, új emberek várnak a református nevelde zárt falai között, Ginának egy abszolút más világ. Pesten körülötte forgott minden, és persze ott volt Feri is... A Matulában pedig meg kell tanulnia jól viselkedni és hallgatni is. Felépítése Zseniális. Aprócska kis gondokkal kezdődik a történet, hogy például nem lehet nála a retikülje, kötelező az egyenruha (stb.). És aztán hirtelen már a szökés tervezésének a kellős közepén vagyunk, a könyv végén már halálesetek és mérhetetlen nagy titkok is felbukkannak. Egyetlen dolog volt, ami nagyon nem tetszett: a ki nem fejtett fontos részletek. Mármint az írónő néha befejezetlenül utalt dolgokra - de hangsúlyozom, csak utalt - például egy fejezet

Stephanie Garber: Finale - könyvértékelés

A történet Két hónap telt el az előző Caraval óta, de még micsoda fájdalmas két hónap. Tella napjaiból hiányzik valaki, új trónörökös várja, hogy megkoronázzák, Julian is távol van... A fátumok csak gyűjtik az erejüket, a lányok pedig szinte tehetetlenek. De talán a testvéri négyes összeáll, hogy megvédjék Valendát az elkövetkezendő dolgoktól... Felépítése Váltott szemszögben olvashattunk, hol Scarlettet, hol Tellát követhettük nyomon. A már oly sokszor emlegetett "majdnem vége" és a "valódi vége" most külön fejezeteket is kaptak ebben a könyvben. És itt ki is merült a mondanivalóm, de tényleg😄 Mégcsak hullámvölgyek sem voltak, ilyen szempontból az egész alkotás egy hegy volt, esetleg érzelmi völgyekkel, de a letehetetlenség szó szerint a könyv első lapjától jelen volt. Személyes vélemény Nem viccelek, most egy percig bámultam a kurzort, és nem tudtam, hogy mit írjak😅 Erre a könyvre nincsenek szavaim... Mondhatnám, hogy bámulatos vagy fantasztikus de talán a káprá

Mikszáth Kálmán: A gavallérok - könyvértékelés

Idén is sokat fogok olvasni az Arany János Irodalmi Versenyre, kezdve ezzel a kisregénnyel. Miklós, az elbeszélő vállalja a násznagyságot egyik kollégájának az esküvőjén. Ezt a nevezetes lakodalmat Sáros megyében tartják, ahol bizony nagyon sok gavallér van. A könyv középpontjában természetesen az esküvő áll, a nagy nap, a menyasszony, viszont amivel ténylegesen elgondolkodtatni szeretné az olvasót Mikszáth, az a sárosiak flancos viselkedése.  Roppant mulattató volt, miként játszik szerepet az a sok "úriember", és kiválóbbnál kiválóbb nevű család, aki a vendégek között szerepelt. Narrátorunk persze csak csodálkozott, micsoda pompás esküvőre érkezett - egy bohém, adósságokkal rendelkező hírlapíró házasodásának napjára -, de azért elkezdett felfedezni apró kis furcsaságokat. Bár eleinte nem találta olyan érdekfeszítő gondolatnak, miből van Csapiczky barátja családjának oly sok pénze, azért mégiscsak különösnek vélte... Miklós szemszöge tökéletes volt, hogy az olvasó vele együtt

Tricia Levenseller: A szirénkirálynő lánya - könyvértékelés

A duológia első kötete után rögtön a kezembe vettem a másodikat, kíváncsian várva, milyen kalandokat tartogat Tricia Levenseller Alosának. Főszereplőnk nem mindennapi szülőkkel rendelkezik, azt meg kell hagyni, és ebből adódó képességeit ebben a kötetben is kamatoztania kellett. A történet két hónappal A kalózkirály lánya befejezése után veszi fel a fonalat - ennyi idő kellett ugyanis, hogy Vordan nyomára bukkanjanak, és összerakjanak egy tervet a térkép harmadik darabjának megszerzésére. Miután ezt az akciót - aprócska eltéréssel a tervtől - sikeresen teljesítik, az Ava-lee (és még számtalan kalózhajó) a kalózkirályhoz igyekszik, utasításokat várva. Sötét titkok azonban megbontják a tenger uralkodójának családját, és Alosa úgy dönt, kezébe veszi az irányítást. Szembeszállva apjával elindulnak Isla de Canta felé, reménykedve, hogy az ő legénysége csaphat le először az ott rejlő kincsekre. A kalózkirály bosszújától rettegve még számtalan megpróbáltatás vár a szirénkirálynő lányára. De m